Новини сайту

Як знизити плинність персоналу, використовуючи сучасні методи її аналізу

Людський ресурс - найцінніший ресурс компанії, від якого залежить її прибуток, стійкість у світі конкуренції, розвиток та ефективність функціонування. Ідучи з організації, співробітники забирають із собою свій досвід, інтелектуальні напрацювання, зв'язки та навички. Враховуючи все це, а також те, які витрати супроводжують пошук та підбір нових співробітників, їх навчання, мотивацію та підвищення кваліфікації, не можна недооцінювати важливість аналізу плинності кадрів.

Проблеми та причини плинності кадрів

Вважається нормальним, що у будь-якому підприємстві спостерігається певна " природна " плинність кадрів, яка залежить від внутрішніх обставин, помилок управління та недоліків роботи з кадрами. Однак для компаній різної специфіки, масштабів та напрямку діяльності рівень природної "текучки" суттєво відрізняється. Аналіз плинності кадрів дозволяє виявити той рубіж, за яким закінчується природне зменшення кваліфікованих, професійних працівників та починаються деструктивні кадрові процеси, які негативно позначаються на економічних показниках та зниженні конкурентоспроможності.
Для виявлення причин плинності кадрів застосовуються сучасні методики контролю мотивації та задоволеності співробітників, контролю їх посадових та рангових переміщень, контролю плинності цінних кадрів.
Основним завданням у ході аналізу плинності кадрів є визначення факторів, які викликають у співробітників бажання змінити місце роботи, а також їх систематизація та розподіл за важливістю. Знаючи проблемні сфери, можна без зайвих витрат і досить оперативно відкоригувати корпоративні політики організації, усувати управлінські помилки та підвищувати лояльність співробітників.
Прогресивні методики аналізу плинності кадрів ефективні у короткостроковій та довгостроковій перспективі, дозволяють вибудувати оптимальну вертикаль управління, повноцінно використовувати людський ресурс та здібності персоналу, мотивувати співробітників тими способами, які відповідають їх особистісним потребам, пріоритетам та прагненням.
Основним методом пошуку причин плинності кадрів і виходу із ситуації є опитування. Тільки самі співробітники зможуть надати по-справжньому цінну інформацію, яка допоможе підібрати оптимальне рішення, як знизити плинність персоналу.

Опитування як перший крок до зниження плинності кадрів

Опитування або анкетування допомагає вирішити такі завдання:
  1. Виявити негативні фактори робочої діяльності та середовища.
  2. Охарактеризувати клімат у колективі, скласти уявлення про соціально-демографічні та психологічні проблеми.
  3. Визначити проблеми управлінського характеру.
  4. Скласти список основних та найчастіших причин звільнення.

Поради щодо вивчення причин плинності кадрів

Багато хто ухвалює рішення про звільнення на піку сильних переживань. Тому анкетування краще проводити через кілька днів після звільнення співробітника, коли питання, пов'язані зі зміною місця роботи, перестануть сприйматися надто емоційно.
Якщо ж завданням є саме утримання співробітника, краще провести анкетування, як тільки з'явилися перші ознаки його бажання звільнитися. Так кадровий відділ встигне знайти та запропонувати йому альтернативне рішення чи допоможе покращити умови праці, якщо проблема в них.
Не забувайте, що саме собою опитування в очах співробітників може стати проявом вашого співпереживання, інтересу до їх проблем, бажання вирішити їх. Введіть в анкету відповідний блок тексту, в якому висловите подяку за заповнення опитування та ваше прагнення покращити робочі умови.
Також важливо уникати в анкеті питань, які зачіпають співробітника, ставлять його в незручне становище, ставлять під сумнів його компетенцію, особистісні та трудові якості, двозначних питань або тих, які можуть спричинити неприємні асоціації та ще більше підштовхнути до звільнення.
Головним чинником зниження плинності кадрів є гарне знання їхньої специфіки, особистісних та трудових якостей, життєвих пріоритетів та амбіцій.
Made on
Tilda